Overview

Ardrossan

By Sire of Sires Redoute's Choice
Group winning sprinter

Service Fee $8,000+gst LFG

At Waikato Stud we are very excited about introducing the Stud’s newest acquisition because of the diversity, balance, and class he brings to the stallion roster. Ardrossan represents a precocious element both in performance and through a strong paternal and maternal pedigree, and he presents an opportunity to breed to the most successful sire of sires’ line in decades in Australasia via Redoute’s Choice.

Ardrossan expressed his high level of ability only fleetingly during an abbreviated nine-start career, but good judges rated him a potential Group One performer of the very highest order. Unbeaten in two New Zealand starts at two years, and winning by 3.5 lengths at his second start in a Listed 1100 metre event; he was sent to Melbourne where he defeated Gr.1 winner Shoals in a trial before suffering heart strain.

Fully recovered six months hence, he easily won first-up at home before the ARC Gr. 3 Concorde in which he defeated the Gr.1 2000 Guineas placed Ever Loyal. Next start he was only a head and nose behind six times Group One winner Melody Belle and dual Group One winner Bostonian in the Gr.1 BCD Group Sprint (1400m) at Te Rapa.

Ardrossan raced only once more. It was on an unsuitable heavy track at Rosehill in which he finished a close third in the Gr.3 Star Kingdom Stakes – he sustained an injury which brought early retirement.

The strength of the Danehill blood through Redoute’s Choice remains supremely dominant with 10 of his sons at stud led by current Champion Sire Snitzel having sired 13 Group One winners. Others include Not a Single Doubt and Stratum II.

As well as an acclaimed sire of sires, Redoute’s Choice internationally has 54 Group One wins and 329 group and listed events to his credit. In Australia, he has sired 34 individual Group One winners and 160 stakes winners. His second crop son Snitzel will this season emulate his own sire when he takes out his third consecutive Champion Sire of Australia title.

Breeders looking for early speed will also be encouraged by Ardrossan’s dam Miss Argyle, by Iglesia, who was second in the Listed Gimcrack Stakes (1000m) at Randwick – the first fillies stakes race of the two-year-old season.

Ardrossan was purchased as a yearling in Melbourne by outstanding judge Bruce Perry who describes him as, ‘a beautifully balanced and athletic individual; a very good mover with good bone and exuding quality and presence.

Ardrossan
By Redoute's Choice, from Miss Argyle (by Iglesia)
16.1 hh | 2014 | Bay
Mark Chittick

Studmaster

Mark Chittick
+64 21 433 252
mark@waikatostud.co.nz

Mike Rennie

Breeding
Consultant

Mike Rennie
+64 21 433 073
mike@waikatostud.co.nz

Pedigree

Ardrossan Pedigree

Download Arion Pedigree
Pedigree chart Pedigree chart

 

1st Dam

Miss Argyle, by Iglesia. Placed at 2, 2d AJC Gimcrack S., L. Sister to DIAMONDSONDINSIDE, blood-sister to Igles Star, half-sister to Done Deal (dam of HEAVEN'S DEAL), Air's Precious (dam of EXPRESS AIR). Dam of eight named foals, seven to race, six winners, inc:-

ARDROSSAN (c. by Redoute's Choice). Subject horse.

BERGERAC (g. by Drumbeats). 10 wins from 1200m to 2150m, A$652,600, to 2018-19, BRC Bernborough H., L, Ipswich Cup, L, Mackay Cup, ATC Half Yearly Membership H., Toowoomba TC Wimmers Premier Soft Drinks H., SCTC Coastline BMW 2 Series H., 2d BRC Menkens Finance H., Events at BRC H., SCTC Maroochy Surf Club H., Qld Tatt's RC Ubet H., SCTC Omni Australia H., 3d BRC Limes Hotel & Rooftop Bar H., Ipswich TC Ray White H.

CHEYENNE WARRIOR (g. by Not a Single Doubt). 4 wins-2 at 2-from 900m to 1700m, A$81,638, S$129,026, TTC Gold Sovereign S., L, MRC Swettenham Stud Dash for Cash H., Singapore TC Goodwill S., Melbourne Racing Club Trophy, 2d Singapore TC Class 3 H., Class 4 H., 3d Singapore TC Class 4 H.

Ra Ra Epic (f. by Drumbeats). 3 wins to 1300m, BRC Novotel Brisbane Airport H., 2d BRC Weddings H., Hamilton Hotel H.

Tactician (g. by Redoute's Choice). 3 wins at 1000m, 1200m, 2d BRC Gallopers Sports Club H., Blokes Day Out H., Ipswich TC Sky Racing P.

Lake Argyle (g. by Nadeem). 3 wins from 1200m to 1600m to 2017-18 in Aust.

 

2nd Dam

PRECIOUS PEARL, by Semipalatinsk. Winner at 1000m in Aust. Sister to Pearly Shells. Dam of 12 foals, 9 to race, 4 winners, inc:-

DIAMONDSONDINSIDE (Iglesia). 15 wins-4 at 2-from 1200m to 2200m, A$685,263, BTC Doomben Slipper S., L, QTC Sir Edward Williams H., L, BTC Equipment Funding H., Roy McClean The Good Guys 2YO H., MVRC Avalon Mcintyre Park Cattery H., QTC Stryker Medical 2YO H., Sunshine Coast Guineas, VRC Asian Young Guns Challenge H., QTC Dark Ksar 2YO H., 2d BTC Chairmans H., Gr.3, VRC Veolia Environmental Services H., QTC Seppelt Salinger H., MRC Danny Quinn H., BTC Call 136255 H., SAJC Reliance Port Augusta H., 4th QTC Phil Sullivan H., L, Daybreak Lover H., L.

Miss Argyle (Iglesia). Placed. See above.

Done Deal. Placed in Aust. Dam of-

HEAVEN'S DEAL (Spirit of Boom). 3 wins-2 at 2-at 1000m, 1050m, A$172,410, to 2018-19, SAJC Queen Adelaide S, L, AAMI H., 2d SAJC Schweppes H., 3d VRC Flemington Fling, SAJC Kilburn Football Club H.

Air's Precious. Unraced. Dam of-

EXPRESS AIR (Piccolo). 3 wins from 1100m to 1600m, A$316,400, Queensland Guineas, Gr.2, QTC Grunt Labour Hire H., 2d BTC Vo Rogue P., L, Thiess Services Electrical H., QTC Bank of Queensland H., 3d BRC Sky Racing International H., 4th BRC Bernborough H., L, Just Now H., L. Producer.

 

3rd Dam

SHOWSAY, by Head Over Heels. Winner at 2, 2d QTC Spitfire Novice H., 3d BATC Surround Novice H. Half-sister to MOTHER OF PEARL. Dam of 12 named foals, 10 to race, 9 winners, inc:-

Pearly Shells (Semipalatinsk). 8 wins to 1400m, A$114,700, BATC Hawkins Nurseries Flying H., QTC P&R Association Welter H., BATC Todman H., Glengarry Stud H., Ex-Servicewomens H., QTC Bern Maid H., Punchestown H., 2d QTC Bribie H., L, Drake International H., 3d BATC Foster's Special Bitter H., QTC Isaac Moore H. Producer.

Cultured Pearl. 4 wins from 1100m to 1650m, 3d BTC Chief de Beers H. Dam of-

Igles Star (Iglesia). 7 wins-1 at 2-from 1100m to 1800m, A$250,108, BRC Padua College H., Darwin TC Chief Minister's Cup, 2d BRC Coca-Cola H., Qld Tatt's RC Hamilton Hotel 2YO H., SCTC RCQ Bruce McLachlan Classic 2YO H., Ipswich TC XXXX Gold Grange PH, 3d BRC Gunsynd Classic, Gr.3, Drumbeats at Lyndhurst H., Sky International H., 4th BRC Queensland Day P., L.

 

4th Dam

MINK AND PEARLS, by Aloe. Unraced. Dam of 11 named foals, 9 to race, 7 winners, inc:-

MOTHER OF PEARL (Rascolnik). 5 wins from 1300m to 2400m, Queensland Oaks, Gr.1, BATC Koomeela S., L, Novice H., 2d BATC Byrne Ford Flying H., Graduation S.-3 times, 3d QTC 2YO H., Graduation S. Producer.

 

REDOUTE'S CHOICE Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Aust. Sire in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Champion Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. . Sire of 1418 progeny to race, 1068 winners (75.0%), earnings of over $159 million, 166 stakes winners, 124 stakes placegetters, inc.




MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler's Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Joint Head of the 2014 WTR (Sprint). Horse of the Year & Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,129,510, ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, MRC Bletchingly S., Gr.3, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1.

THE AUTUMN SUN (15c, Galileo, Lear Fan). 8 wins-3 at 2-from 1200m to 2000m to 2018-19, A$3,489,121, ATC Golden Rose S., Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, Rosehill Guineas, Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, BRC JJ Atkins S., Gr.1, ATC Hobartville S., Gr.2, Energy Air 2YO P., Armistice 2YO P., 3d ATC Stan Fox S., Gr.2.

SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, AJC Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2.

LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, AJC Flight S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2.

MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Pretty Polly S., Gr.3, Starling S., L, Ruffian S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2.

MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, ATC Apollo S., Gr.2, AJC Furious S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d ATC Queen of the Turf S., Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th ATC All Aged S., Gr.1, AJC Flight S., Gr.1.

WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, South African Derby, Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Egoli Mile, Soccer 10 H., 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Horse Chestnut S., Gr.1, Greyville Daily News 2000 S., Gr.1.

GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1.

FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, Queensland Guineas, Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, RL, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Missile S., Gr.3.

KING'S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Toorak H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3.

MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, €270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, UAE Derby, Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, Meydan Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC BMW Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2.

SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

GALAXY STAR (12f, Jeune, Royal Academy). 13 wins from 1200m to 2100m to 2018-19, A$1,546,000, Perth Racing Railway S., Gr.1, Ted Van Heemst S., Gr.2, Belmont Sprint, Gr.3, Strickland S., Gr.3, WATC Asian Beau S., Gr.3, Trap for Fools H., Ascend Sales Trophies H., Marina East Apartment H., David Grays Aglink H., Penfolds H., Mumm Champagne H., DP&LK Patten H., Yellowglen H., 2d Perth Racing Roma Cup, Gr.3, Hyperion S., Gr.3, WATC Northerly S., Gr.3, Amelia Park Lodge H., WATC Derby Raceday H., 3d Perth Racing Kingston Town Classic, Gr.1.

BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Lort Smith Animal Hospital H., MRC Sportingbet H., The Age H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Ladies Day Vase, Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., VRC Peter Rowland Catering H., MRC Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., 4th VRC Let's Elope S., Gr.2-3 times, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC WW Cockram S., Gr.3, Summoned S., Gr.3.

ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d VRC Danehill S., Gr.3, MRC Tranquil Star S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d Hollywood Park American Oaks, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L.

PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don't Say Halo). 6 wins to 1500m, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Fairfield RSL Club H., Anthony Cullen H., 2d ATC PJ Bell S., Gr.3, Triscay S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H.

HOWARD BE THY NAME (12c, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m, A$615,540, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman's S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1.

ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Australian Turf Club H., Seasons Greetings P., 2d ATC Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, George Main S., Gr.1-3 times, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Queen Elizabeth S., Gr.1, Doncaster H., Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Surround S., Gr.2, Millie Fox S., Gr.2.

MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

RAFEEF (12c, National Assembly, Mr Eats). 6 wins to 1400m, R1,193,325, Turffontein Computaform Sprint, Gr.1, Hawaii S., Gr.2, Classic Day in April H., Vaal Itsarush.co.za P., 2d Turffontein Wolf Power H., L, Vaal Intercontinental Village Raceday H., 4th Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1.

CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt's RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2.

REDOUTE'S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC Pepsi Max H., AH Beard Toparoa H.

HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3.

DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3.

ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1.

EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Skyline S., Gr.3, Frank Packer P., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P.

NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L.

STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d VRC Age Classic S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory's Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3.

UNDOUBTEDLY (02c, Don't Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m, A$542,870, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC JRA H., Cove Hotel P., 2d MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th BRC Doomben Cup, Gr.1, MRC Mannerism S., Gr.3.

GOD'S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Guineas Prelude, Gr.3, Schweppervescence Cup, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L.

MUSTAAQEEM (14c, National Assembly, Mr Eats). Champion 2YO Colt in South Africa in 2016-17.2 wins at 2, R689,975, Turffontein South African Nursery, Gr.1.

ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Quezette S., L, Boronia S., L, 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1.

ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m, NZ$416,200, A$63,750, Cambridge JC Travis S., Gr.2, BOP RC Tauranga S., Gr.2, WRC Anniversary H., L, Ashburton RC Ray Coupland S., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Augusta Capital H., New Zealand Herald H., Hallmark Yearlings 3YO Mile, 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Waikato RC Herbie Dyke S., Gr.1, Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3.

TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, VRC Poseidon S., L, AJC Canonbury S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3.

BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Greyville Astrapak H., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L.

VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Championship Qualifier H., 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3.

GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, Momentum Energy Trophy H., ATC Maroubra 2YO H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2.

SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1.

TANGO'S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d VRC MSS Security S., L, MRC Weekend Hussler S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L.

MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt's RC Vili's H., STC Tooheys New 2YO H., 4th AJC Randwick Guineas, Gr.1, Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3.

PERFECT JEWEL (14f, Jeune, Royal Academy). 4 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m to 2017-18, A$562,280, Western Australian Guineas, Gr.2, WATC Belgravia S., L, Vili's 2YO P., 3d Perth Racing Ted Van Heemst S., Gr.2, 4th Perth Racing Railway S., Gr.1, WATC Kingston Town Classic, Gr.1, Burgess Queen S., L.

ENBIHAAR (15f, Trempolino, Spectacular Bid). 3 wins from 11f to 1½m to 2019, £111,639, Haydock Lancashire Oaks, Gr.2, Goodwood Daisy Warwick S., L, 2d York Bronte Cup, Gr.3, 4th Ascot Noel Murless S., L.

REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, AAMI Vase, Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Myer Classic, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, MRC Quezette S., L.

INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Schweppes H., Eddie the Eagle H., William Hill H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L.

HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P.

VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., BRC Act for Kids H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th MRC Oakleigh P., Gr.1, BTC Cup, Gr.1.

KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L.

GIRL GONE ROCKIN' (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Adapt Australia H., Corporate Interiors Australia H., 3d MRC Sportingbet H.

MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Royal Parma S., L, Sky High S., L, 3d STC Fairfield RSL H., Furniture One Group H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

HARDHAM (13c, Nureyev, Manila). 3 wins-1 at 2-from 1200m to 2050m to 2017-18, A$657,150, MVRC Alister Clark S., Gr.2, VRC Sofitel Girls' Day Out H., 2d MRC Inglis Cup, 3d ATC Australian Derby, Gr.1, MRC Vain S., Gr.3.

DOLMABACHE (07f, Zabeel, Vice Regal). 3 wins from 1600m to 2000m, NZ$158,725, A$17,707, Cambridge JC Travis S., Gr.2, 2d Waikato RC International S., Gr.1, ARC Lindauer S., Gr.3, 3d Wellington Cup, Gr.2, MRC 4 Tracks 4 Kids H., 4th Waikato Gold Cup, Gr.3.

AMELIA'S DREAM (05f, St Covet, Cure the Blues). 2 wins at 2, A$148,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, De Bortoli Wines 2YO P.

DUELLED (02c, Sir Tristram, Pretendre). Winner at 2050m, A$475,180, MVRC AAMI Vase, Gr.2, 2d Victoria Derby, Gr.1, VRC Talindert S., L, 3d AJC Spring Champion S., Gr.1, STC Gloaming S., Gr.3, QTC Ambassador Travel 2YO H., AJC Quiet Little Drink H., Metcash H.

ROCK MAGIC (09g, Bubble Gum Fellow, Rory's Jester). 16 wins to 1400m to 2018-19, A$1,410,916, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Prince of Wales S., Gr.3, Roma Cup, Gr.3-twice, Belmont Sprint, Gr.3, Northam S., Gr.3, WATC Beaufine S., L, Farnley S., L, Idyllic Prince S., L, ATC Become an ATC Sponsor H., TAB Number 1 Club H., WATC Paul Quartermaine 60th Birthday H., Perth Racing on Facebook & Twitter H., Tabtouch.com.au H., 2d WATC Colonel Reeves S., Gr.3, HG Bolton Sprint, L, Belmont Newmarket H., L, Westspeed Sprint H., 3d WATC Winterbottom S., Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, WATC Beaufine S., L-twice, Idyllic Prince S., L, Scenic Blast S., L, Northam S., L, ATC Kokoda H., Scone RC Segenhoe Stud H., 4th VRC Newmarket H., Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1, William Reid S., Gr.1.

BURGUNDY (08c, Zabeel, Vice Regal). 7 wins from 1200m to 1600m, NZ$214,125, Cambridge Breeders' S., Gr.3, ARC Mr Tiz Trophy, L, Manawatu RC Flying H., L, Levin S., L, North Canterbury RC Canterbury S., L, 3d WRC Telegraph H., Gr.1, ARC Great Northen Guineas, Gr.2, Wellington S., Gr.3.

His sire sons include Snitzel (90), Not a Single Doubt (65), Stratum (41), Nadeem (16), Beneteau (10), Fast 'n' Famous (9), Bradbury's Luck (9), God's Own (8), Time Thief (6), Lucky Unicorn (5), Al Samer, Coats Choice, Duelled, Patronize, Burgundy, etc.

Mark Chittick

Studmaster

Mark Chittick
+64 21 433 252
mark@waikatostud.co.nz

Mike Rennie

Breeding
Consultant

Mike Rennie
+64 21 433 073
mike@waikatostud.co.nz

Race Record

Ardrossan Race Record

Gr.3 ARC Concorde Handicap, 1200m, beating Group 1 winner Santa Monica and Stakes winners Volks Lightning, Princess Kereru, Spring Heat and Ever Loyal

Listed Waikato Equine Veterinary Centre Stakes, 1100m, winning by 3.8 lengths, beating Stakes winner Haussmann

Pack N Save Thames Sprint, 1200m, winning by 2 lengths

Counties RC Fasttrack Insurance 2YO Stakes, 800m, winning by 3.3 lengths

Gr.1 BDC Group Sprint, 1400m, to 6-time Group One winner Melody Belle and multiple Stakes winner Bostonian. Beating Group 1 winners Volpe Veloce and Ugo Foscolo

Gr.3 Star Kingdom Stakes, 1200m, to multiple Group winner Siren’s Fury and Group 1 winner Manuel. Beating Group 1 Golden Slippper winner Estijaab and Stakes winner Fiery Heights

Age Runs 1st 2nd 3rd Earnings
2 2 2 - - A$34,403
3 1 - - - A$4,000
4 6 2 - 2 A$87,016
Totals 9 4 - 2 A$125,420
Mark Chittick

Studmaster

Mark Chittick
+64 21 433 252
mark@waikatostud.co.nz

Mike Rennie

Breeding
Consultant

Mike Rennie
+64 21 433 073
mike@waikatostud.co.nz

Stud Record

Ardrossan Stud Record

Ardrossan will commence stud duties in 2019.

Mark Chittick

Studmaster

Mark Chittick
+64 21 433 252
mark@waikatostud.co.nz

Mike Rennie

Breeding
Consultant

Mike Rennie
+64 21 433 073
mike@waikatostud.co.nz

Videos

Ardrossan Videos

Waikato Stud’s world-class stallion line-up

Why run with the crowd, when you were born to lead? Waikato Stud proudly offers an internationally-celebrated stallion line-up. These world-class stallions are producing elite progeny that go on to forge their own legacies. Our stallions typify Waikato Stud’s legacy of excellence. Now is your chance to dream big, so don’t just breed a winner – breed a champion.

Ardrossan winning the Group 3 Concorde Handicap

News

Ardrossan News

30 April 2019

Ardrossan an exciting addition to Waikato Stud roster

Lightly-tried stakes winning sprinter Ardrossan will offer New Zealand breeders a unique opportunity to tap into a high-class source of speed and class when he begins the second phase of his career later this year …

Read More

Request Mating Advice

Ardrossan Request Mating Advice

Broodmare Details





Owner Details






Additional Comments

Stallions of Interest

Mark Chittick

Studmaster

Mark Chittick
+64 21 433 252
mark@waikatostud.co.nz

Mike Rennie

Breeding
Consultant

Mike Rennie
+64 21 433 073
mike@waikatostud.co.nz

Make a booking

Ardrossan Make a booking

Broodmare Details





Owner Details






Additional Comments

Stallions of Interest

Mark Chittick

Studmaster

Mark Chittick
+64 21 433 252
mark@waikatostud.co.nz

Mike Rennie

Breeding
Consultant

Mike Rennie
+64 21 433 073
mike@waikatostud.co.nz